Poďakovanie všetkým, ktorí sa podieľajú na výrobe, preprave, distribúcii a predaji inzulínov a zdravotníckych pomôcok pre diabetikov v čase pandémie COVID-19. Thanks to all those involved in the production, distribution and sale of insulin and other medical devices for diabetics during the COVID-19 pandemic.

COVID-19 základné informácie pre pacientov s diabetes mellitus (cukrovkou) na stránke Slovenskej diabetologickej asociácie

Základné informácie pre diabetikov na stránke Slovenskej diabetologickej asociácie...viac

Majstrovstvá Slovenska v atletike veteránov: Trnava, 17.7.2021

V sobotu 17. júla 2021 sa uskutočnil v Trnave 48. ročník Majstrovstiev Slovenska v atletike veteránov (Masters). Súčasťou 48. ročníka M-SR veteránov sú aj dva memoriály:
1. ročník Memoriálu Vladimíra Výbošťoka v behu na 100 m,
2. ročník Memoriálu Eduarda Longauera v prekážkovom behu.

Všetci účastníci podujatia boli povinní dodržiavať opatrenia proti šíreniu ochorenia Covid-19.

Medzi veteránkami si veľmi úspešne počínala aj naša bežkyňa (s DM1).  Stelka Tudevdorj, ktorá so štartovným číslom 18 bežala za klub Active life team, o.z. Košice,  v minulosti behávala maratóny a dlhšie trate, na polmaratónoch, 10 a 5 km vzdialenostiach dosahovala skvelé časy a umiestňovala sa na stupni víťazov. Tentokrát skúsila tie najkratšie šprinty a darilo sa jej. Ako sama povedala „Je to nový, super zážitok. Skúsila som, veľmi sa mi to páčilo, kúpim si tretry a začnem pretekať“.  Napriek tomu, že to iba skúšala, dosiahla v rozbehu víťazstvo, v celkových umiestneniach to boli dve 3. a jedno 4. miesto.

V disciplíne 100 m skončila časom 15,97 s na 3. mieste, pričom v rozbehu zvíťazila.

Výsledky 100 m veteránky:

Poradie Priezvisko, meno Rok narodenia Klub Dosiahnutý čas
1. Kučeráková Marta 1973 Atletický oddiel Žilina 14,59
2. Fintorová Monika 1976 AK Veterán Bratislava 15,50
3. Tudevdorj Stela 1976 Active life team, o.z. Košice 15,97

Poradie na dvojstovke bolo rovnaké ako na 100 m. Aj tu Stelka skončila na 3. mieste časom 32,67 s.

Výsledky 200 m veteránky:

1. Kučeráková Marta 1973 Atletický oddiel Žilina 30,19
2. Fintorová Monika 1976 AK Veterán Bratislava 32,04
3. Tudevdorj Stela 1976 Active life team, o.z. Košice 32,67

Okrem dvoch šprintérskych disciplín absolvovala aj jednu dlhú trať, čo je na jeden deň dosť náročné. V behu na 5000 m skončila na 4. mieste časom 22:42,89 s (osobák na ceste 20:52).

Výsledky 5 000 m veteránky:

1. Tulejová Eva 1982 AK Veterán Bratislava 19:09,02
2. Genčurová Jana 1974 AK AŠK Slávia Trnava 22:20,96
3. Stoličná Zuzana 1968 AK Veterán Bratislava 22:32,97
4. Tudevdorj Stela 1976 Active life team, o.z. Košice 22:42,89

Aby bol diabetes mellitus dobre kompenzovaný, je pohyb nevyhnutný po celý život. Preto je vhodný aktívny pohyb aj vo veteránskych kategóriách. Aj tu sa dajú dosahovať skvelé časy, ale najdôležitejší je dobrý pocit a spokojnosť s dosiahnutými výsledkami.