Poďakovanie všetkým, ktorí sa podieľajú na výrobe, preprave, distribúcii a predaji inzulínov a zdravotníckych pomôcok pre diabetikov v čase pandémie COVID-19. Thanks to all those involved in the production, distribution and sale of insulin and other medical devices for diabetics during the COVID-19 pandemic.

COVID-19 základné informácie pre pacientov s diabetes mellitus (cukrovkou) na stránke Slovenskej diabetologickej asociácie

Základné informácie pre diabetikov na stránke Slovenskej diabetologickej asociácie...viac

 

Zloženie potravy pre diabetika

Potrava pre diabetika by mala byť plnohodnotná, zložená zo základných živín sacharidov, tukov a bielkovín. Nevyhnutnou súčasťou sú vitamíny, minerálne látky, stopové prvky a vláknina.

Autori: Kajaba,I., Štencl,J., Ginter,E., Šašinka,M.A., Trusková,I., Gazdíková,K., Hamade,J.,Bzdúch,V. Tabuľky

Sacharidy /cukry, uhľohydráty/

Obsah sacharidov v potrave by mal byť 50 – 60 % dennej dávky (5 – 8 g/kg hmotnosti). U diabetika by to malo byť 150 – 200 g sacharidov na deň. Pre organizmus sú nepostrádateľným zdrojom energie. Spálením 1 g jednoduchého sacharidu sa uvoľní 17 kJ energie. Potrava obsahuje:

  • polysacharidy – sú zložené z mnoho podjednotiek jednoduchých cukrov
    • energeticky využiteľné: škrob – amylóza, amylopektín, dextríny
    • energeticky nevyužiteľné: vláknina /celulózy, hemicelulózy, pektíny, gumy, slizy, lignín/
  • disacharidy /sacharóza – repný a trstinový cukor, laktóza – mliečny cukor, maltóza – sladový cukor/
  • monosacharidy /glukóza – hroznový cukor, fruktóza – ovocný cukor – nie je potrebný inzulín, galaktóza/ – v krvi sa nachádzajú už iba monosacharidy
Množstvo sacharidov a rýchlosť ich vstrebávania  je u diabetika dôležité.  

Tuky /lipidy/

Predstavujú 30 % dennej dávky potravy (1 g/kg hmotnosti). Sú zdrojom energie, esenciálnych mastných kyselín /ktoré si človek nedokáže vytvoriť sám a preto ich musí dodávať organizmu potravou/. V tukoch sú rozpustené vitamíny A, D, E, K, antioxidanty a ďalšie ochranné látky. Spálením 1 g tuku sa uvoľní 38 kJ energie. Delia sa na:

  • nasýtené /saturované/ mastné kyseliny – účinok na organizmus závisí od dĺžky uhlíkového reťazca /obsahujú ich: maslo, mlieko, mäso, palmový a kokosový olej/. Pre organizmus sú potrebné!!!
  • nenasýtené mastné kyseliny – sú pre organizmus prospešné, znižujú celkový cholesterol aj „zlý“ LDL cholesterol, zvyšujú „dobrý“ HDL cholesterol. Odporúčaná denná dávka príjmu cholesterolu potravou pre diabetika je < 300 mg.
    • mononenasýtené mastné kyseliny /kyselina olejová/
    • polynenasýtené mastné kyseliny odporúčané denné dávky:
      • PMK n-6: omega-6 nenasýtené mastné kyseliny
        • LA kyselina linolová: ženy /vrátane tehotných/ 5,3 – 7,6 g, dojčiace ženy 8,2 g, muži 5,6 – 9,2 g
        • GLA kyselina gama-linolénová
      • PMK n-3: omega-3 nenasýtené mastné kyseliny
        • ALA kyselina alfalinolénova: ženy /vrátane tehotných/ 0,7 – 1,4 g, dojčiace ženy 1,5 g, muži 0,8 – 1,7 g
        • EPA /kyselina eikosapentaenová/ + DHA /kyselina dokosahexaenová/: ženy /vrátane tehotných/ 350 – 400 mg, dojčiace ženy 350 mg, muži 350 mg
      • PMK n-3 spolu: ženy /vrátane tehotných/ 1,1 – 1,8 g, dojčiace ženy 1,9 g, muži 1,2 – 2,1 g
    • trans-izoméry nenasýtených mastných kyselín /rafinované oleje pre použitie pri vyšších teplotách, stužené tuky – rastlinné nátierky/. Aj keď sú nenasýtené, môžu byť pre organizmus škodlivé, zvyšujú LDL „zlý“ cholesterol.

Bielkoviny /proteíny/

Odporúčaný denný príjem je 0,8 – 1 g/kg hmotnosti, v minulosti to bolo 1,3 – 1,5 g/kg hmotnosti /u diabetikov s prítomnou nefropatiou je to iba 40 g na deň/.  Spálením 1 g bielkoviny sa uvoľní 17 kJ energie. Sú základnou stavebnou jednotkou organizmu. Ovplyvňujú imunitu, podieľajú sa na výstavbe svalovej hmoty, podporujú tvorbu hormónov a enzýmov. Skladajú sa z aminokyselín /kompletná, plnohodnotná bielkovina obsahuje všetkých 20 aminokyselín/ Niektoré aminokyseliny sú esenciálne /je ich 8, človek si ich nedokáže vytvoriť sám a musí ich prijať potravou/. Všetky esenciálne aminokyseliny musia byť dodávané organizmu súčasne a v správnom pomere. Ak by tomu tak nebolo, chýbala by jedna aminokyselina, organizmus by nemohol využiť ani ostatné aminokyseliny, ktoré dostal. Delenie bielkovín podľa pôvodu:

  • rastlinné, sú pre človeka menej hodnotné pretože neobsahujú všetky aminokyseliny, a poniektoré sa nedokážu vstrebať /okrem sóje, tá obsahuje všetky aminokyseliny/. Nachádzajú sa najmä v zemiakoch a strukovinách.
  • živočíšne, sú pre človeka hodnotnejšie. Nachádzajú sa v mäse, mlieku, vajciach a ich výrobkoch.

Vitamíny

Majú funkciu metabolických katalyzátorov. Podieľajú sa na metabolizme tukov, sacharidov, bielkovín. Musia byť dodávané do organizmu potravou lebo si ich organizmus nedokáže vytvoriť sám. V prípade zvýšeného nároku na niektoré vitamíny, alebo v prípade chorôb aj liekmi alebo doplnkami výživy. Delenie vitamínov podľa rozpúšťadla:

  • vitamíny rozpustné v tukoch /A, D, E, K/ – dá sa nimi predávkovať
  • vitamíny rozpustné vo vode /B-skupina, C/ – pri nadmernom použití sa vylúčia močom

U diabetikov by mala byť  spotreba vitamínov vyššia ako u zdravých ľudí. Dôvodom je slabšia imunita a pridružené ochorenia, preto aj potrava pre diabetika by mala obsahovať čo najviac potrebných vitamínov.

Vitamíny

Minerálne látky a stopové prvky

Potrava pre diabetika musí obsahovať aj minerálne látky a stopové prvky. Patria medzi nepostrádateľné súčasti výživy, lebo si ich organizmus nedokáže vytvoriť sám a človek ich musí prijímať potravou. Ku stratám dochádza potením, močom, stolicou, zvracaním.

Zdroj: Odporúčaný denný príjem: UVZSR

Minerálne látky a stopové prvky

Vláknina

Potrava pre diabetika by mala obsahovať dostatok vlákniny – balastných látok. Medzi vlákninu sa zaraďuje celulóza, hemicelulóza, pektín a lignit. Vláknina nie je zdrojom energie. Je nestráviteľná časť rastlinnej potravy, ktorá pomáha pohybu potravy tráviacou sústavou, vstrebáva vodu a viaže na seba niektoré zložky z potravy. Tým, že viaže na seba vodu dochádza skôr k pocitu sýtosti. Priaznivo tak pôsobí na:

  • na sacharidový metabolizmus /prítomnosťou vlákniny v potrave sa znižuje hodnota glykemického indexu/
  • lipidový metabolizmus /viaže na seba cholesterol, ktorý odvádza z organizmu nakoľko je to nestráviteľná časť potravy/

Doporučená denná dávka vlákniny:

  • pre ženy /vrátane tehotných/ 20 – 26 g
  • pre dojčiace ženy 28 g
  • pre mužov 22 – 32 g

Kalorické tabuľky

Zdroj:

  1. MUDr. Tomáš Edelsberger: DIABETES V TABULKÁCH
  2. prof. Ing. Jana Dostálová, CSc.: Tuky v potravinách a jejich nutriční hodnocení https://www.internimedicina.cz
  3. MUDr. Iveta Trusková: Minerálne látky a stopové prvky https://www.zzz.sk
  4. https://www.okzdravie.sk
  5. https://klas.jagun.net
  6. https://sk.wikipedia.org
  7. https://www.zivotni-postoj.cz